Jak przetrwać hossę?

By | Luty 14, 2017

Trafiłem na znakomity artykuł na jednym z nie mainstreamowych blogów inwestycyjnych zatytułowany „How to Survive a Melt-Up”.

Melt-up

Melt-up oznacza dramatyczny, niespodziewany wzrost cen akcji ceny bez żadnego konkretnego powodu, logiki czy poprawy warunków ekonomicznych. Melt-up odzwierciedla stadną mentalność inwestorów. Inwestorzy nie chcąc przegapić ewentualnego zysku, inwestują dodatkowe środki przyczyniając się do dalszego wzrostu. Zwykle jest to faza końcowa hossy i po niej następuje krach.

Analitycy tłumaczą…

Analitycy i komentatorzy starają się jak mogą, aby uzasadnić te dramatyczne, niepodziewane wzrosty na giełdzie. Taka jest już natura ludzka, że chce wszystko wyjaśnić, umotywować, zracjonalizować. Ale tam gdzie działa tłum, obowiązuje logika tłumu i nie da się każdego zachowania wyjaśnić. Melt-up zaczyna się, wtedy, kiedy pojawia się strach przed niezałapaniem się na zyski – chciwość.

Jak przetrwać hossę?

Jak zatem przetrwać hossę, ten nagły, nieustający, nieuzasadniony wzrost cen.

Nie zmieniaj swojej strategii – Najgorszy moment, aby całkowicie zmienić swoją strategię, to czas kiedy obserwujesz ogromne wzrosty, które przegapiłeś lub ogromne straty, które zanotowałeś. To rzadko jest dobry pomysł, aby zrobić remont portfela podczas emocjonalnie naładowanych rynków.

Nie posiadaj więcej akcji w portfelu, niż jesteś w stanie znieść w czasie bessy – To złota zasada dla większości inwestorów długoterminowych.

Miej planZawsze trzeba mieć ustalony z góry plan, kiedy kupić lub sprzedać w różnych okolicznościach rynkowych. To eliminuje emocjonalne decyzje, które są zabójcze dla portfela.

Ale, przede wszystkim ZNAĆ SIEBIE Sposób inwestowania powinien zawsze sprowadzać się do typu osobowości. Na ile jesteś w stanie poradzić sobie ze stratą? Jak wielką stratę jesteś w stanie wytrzymać psychicznie? Zawsze trzeba być przygotowanym, że coś nie pójdzie po naszej myśli.

Udanych inwestycji!

How to Survive a Melt-Up