Wykres dnia – S&P wykupiony i co z tego wynika?!

By | Marzec 13, 2017

Chciałbym dziś spojrzeć na wykres S&P i na wskaźnik siły względnej RSI. Mało się znam na zaawansowanej analizie technicznej, więc sprawdziłem w sieci, co dokładnie mierzy ten wskaźnik i jak się go interpretuje. Czytelny i zrozumiały dla mnie opis znalazłem w Parkiecie (http://www.parkiet.com/artykul/1437175.html), mino, że na co dzień unikam wiadomości inwestycyjnych jak ognia.

RSI – interpretacja

Oscylator służy do gry wbrew trendowi, czyli identyfikacji punktów na wykresie, w których kurs zmieni kierunek dotychczasowego trendu. Za sygnalizację owej zmiany uznaje się najczęściej wyjście RSI ze strefy wykupienia lub wyprzedania. I tak, jeśli oscylator przebije od dołu poziom 20 lub 30 pkt, jest to sygnał kupna (pozycja długa), a jeśli spadnie poniżej 70 lub 80 pkt, jest to wskazanie sprzedaży (pozycja krótka).

Drugą, skuteczną metodą wykorzystania RSI, jest poszukiwanie dywergencji względem wykresu ceny. Dywergencje pojawiają się wtedy, gdy kurs wyznacza nowe ekstremum (maksimum lub minimum), a oscylator nie potwierdza takiego zachowania kursu (nie ustanawia nowego szczytu lub dołka). Jeśli wyższemu maksimum kursu odpowiada niżej położony szczyt na RSI i dzieje się to w strefie wykupienia, jest to sygnał sprzedaży. Z kolei w sytuacji, gdy kurs osiąga nowy dołek, a RSI go nie potwierdza, i dzieje się to w strefie wyprzedania, otrzymujemy sygnał kupna.”

Jak jest teraz

Jeżeli dobrze zrozumiałem to wyjaśnienie, to wysoki odczyt RSI, czyli gdy rynek jest mocno wykupiony, wcale nie oznacza tego, że musi nastąpić korekta lub cofnięcie. I to zdaje się potwierdzać wykres, który znalazłem pod linkiem http://thereformedbroker.com/2017/03/08/chart-o-the-day-what-if-its-early-and-not-late/.

Przedstawia on tygodniowy wykres S&P i nałożony wskaźnik RSI. Widać wyraźnie, że obecny odczyt jest bardzo wysoki, ale taki sam był w 1995 roku, gdy rozpoczynała się potężna hossa. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie tym razem, ale wskaźnik mówi nam tylko to, że rynek jest bardzo wykupiony. Poza tym proszę zwrócić szczególną uwagę na pierwsze zdanie z opisu wskaźnika: Oscylator służy do gry wbrew trendowi… Osobiście nie polecam prób grania wbrew trendowi. Jest to metoda mało skuteczna, może powodować powstawanie nerwowych tików i szybkie wypadanie włosów…

Udanych inwestycji!