emisja obligacji

rentowność obligacji

Dlaczego monopole szkodzą gospodarce?

Posted by admin Listopad - 15 - 2012 Możliwość komentowania Dlaczego monopole szkodzą gospodarce? została wyłączona

Zmonopolizowana gospodarka szkodzi w interesy konkurencji, ponieważ może generować swoje ceny. Nieważne nawet czy będą one niskie czy wysokie. Brak rywali zaburza strukturę przedsiębiorczości. Wywołuje w konsumentach znudzenie, wręcz niechęć do korzystania z danych usług. Obsługa klienta w monopolach jest na żenująco niskim poziomie. Wiele spraw istotnych dla konsumenta spycha się po prostu na dalszy tor. Jednym z głównych zadań państwa jest ochrona gospodarki właśnie przed takiego typu tworami. Należy zauważyć, że szkodliwość takiego działania biznesu odbija się szerokim echem na całym świecie. Zresztą monopole potrafią przez ogromną skalę funkcjonowania wpływać z powodzeniem na wiele decyzji politycznych. Nie liczą się nigdy z poprawą jakości. Po prostu traktuje się monopole jako ogromne molochy, które prędzej czy później zawalą się pod własnym ciężarem. Na gruncie polskim mamy do czynienia z monopolem ZUS. Życie w rzeczywistości konsumpcyjnej zdominowanej przez monopole byłoby pełnym cofnięciem się w rozwoju. Wysokie ceny za produkty, brak pomocy ze strony obsługi klienta to standardowe kłopoty. Otóż monopolizacja gospodarki zagraża rozwojowi kreatywności, przedsiębiorczości ogólnie. Monopoliści dyktują stale swoje prawa. Nie boją się niczego. Zaczynają lobbować. Nie udostępniają żadnych istotnych informacji rynkowych. Po prostu nie są zainteresowani rozwojem. Generują zysk powstający na bazie skali oddziaływania, nie innowacyjności.

 • Nasza strona

  Strona ta w całości poświęcona jest Giełdom Finansowym, jeśli chcesz się dowiedzieć wszystkiego o tym jakże interesującym zagadnieniu ekonomiczno, biznesowo, finansowym zostań naszym stałym bywalcem. Aby sprawnie poruszać się po stronie, skorzystaj z bocznego menu, wybierz odpowiadającą Ci kategorie spośród 6 dostępnych na stronie.
 • Głodni wiedzy ?

  Jesteś głodny wiedzy finansowej ? Trafiłeś we właściwe miejsce. Ekonomia to najprościej mówiąc nauka społeczna której zadaniem jest analiza oraz opis produkcji, dystrybucji oraz konsumpcję dóbr. Słowo o którym mowa, wywodzi się z języka greckiego i można je tłumaczyć na język polski jako prawo i reguła.
 • Kategorie w serwisie

  Druga z kategorii dostępnych na stronie to finanse czyli ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem oraz wydawaniem pieniądza. Gromadzenie finansów może odbywać się postaci bezzwrotnej lub zwrotnej. Warto tutaj nadmienić, że finanse dzielimy na finanse publiczne, finanse gospodarstw domowych, finanse banków, finanse przedsiębiorstw czy finanse ubezpieczeń. Z kolei dochody zwrotne dzielimy na krajowe, oraz zagraniczne. Krajowe czyli kredyty banku centralne, bony skarbowe czy obligacje rządowe. Natomiast zagraniczne to emisje papierów wartościowych na rynkach zagranicznych oraz dochody międzypaństwowe.
 • Finanse

  Każdy z nas ma do czynienia z finansami w życiu codziennym, wydajemy przecież pieniądze oraz zarabiamy je czyli jesteśmy czynnymi uczestnikami. Trzecia kategoria na tej stronie poświęcona jest funduszom czyli formą wspólnego inwestowania polegającą na lokowaniu zbiorowym środków pieniężnych.