Rentowności obligacji skarbowych spadły

By | Maj 23, 2017

Ponieważ „Inflacja jest już faktem. Za moment ją odczujemy” (12 gru 2016 Rzeczpospolita). Dodatkowo nie wróciła niepostrzeżenie tylko „..z przytupem” (4 sty 2017 Analizy.pl ). Jak by tego było mało to jeszcze „Stopy wzrosną już wkrótce „ (17 lut 2017 Analizy.pl), to pomimo ostrzeżeń ekspertów ceny obligacji się nie posłuchały i zamiast spaść znacząco wzrosły, czyli rentowności spadły!

Co robić, dzień jak co dzień. Dzisiaj się napisze to, jutro tamto. Rynek zrobi i tak swoje. Raz podąży zgodnie z wolą ekspertów (rzadziej niż częściej), innym razem nie (zwykle tak się dzieje). Pozostaje zdrowy rozsądek i excel. Co nam podpowiada zdrowy rozsądek i excel…

Poniższy wykres przedstawia spread rentowności obligacji dziesięcioletnich ponad inflację za okres 2005-2017, czyli ile wynoszą średnie realne stopy procentowe. Średni spread ponad inflację wynosi za ten okres 2,9 proc.

Widać na wykresie znaczne wahania od poniżej 1 proc. do nawet 5 proc. Obecnie ten spread wynosi 1,4 proc, przy inflacji rocznej 2 proc. Dla mnie jest to sygnał, że obligacje są drogie. Są inne, lepsze opcje o stałym dochodzie dla inwestorów indywidualnych.

Udanych inwestycji!