Rentowności rosną, ceny obligacji spadają

By | Luty 15, 2017

W dzisiejszej „Reczpospolitej” na stronach internetowych jest artykuł pod tytułem „Dług Rumunii i Węgier lepszy od polskiego”. Jest tam kilka stwierdzeń prawdziwych, ale też kilka wątpliwych. Rzeczywiście, rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych jest wyższa w Polsce niż na Węgrzech i Rumunii, 3,9 proc w Polsce vs. 3,7 proc na Węgrzech i 3,5 proc w Rumunii. Dalej piszą w ten sposób: Rentowności obligacji rosną już od siedmiu miesięcy na całym świecie napędzane spodziewanym wzrostem inflacji. Eksperci spodziewają się, że trend potrwa jeszcze co najmniej kilka kwartałów. Nagłego wzrostu cen, który mógłby zagrozić stabilności na rynkach, obawiają się choćby Jean-Marie Mercadal, główny zarządzający francuskim towarzystwem OFI Asset Management, oraz Michael Lok z Union Bancaire Privee.”

Podejrzewam, że Jean-Marie Mercadal (nie znam człowieka, ale samo nazwisko brzmi tak fantastycznie, że aż chce się wiedzieć, co też ten znamienity Francuz ma nam do powiedzenia) obawia się nagłego wzrostu nie cen, a rentowności, czyli obawia się nagłego spadku cen.

Na tym blogu w zakładce ALFABET pod hasłem Jeld – (Yield z ang, to znaczy rentowność) jest między innymi takie oto zdanie: „Wyjaśnienie dla dziennikarzy ekonomicznych, gdy ceny obligacji spadają, to rentowności rosną (niekorzystnie dla ministerstwa finansów). I na odwrót, gdy ceny obligacji rosną, to rentowności spadają (korzystnie dla ministerstwa finansów). Jest jeden wyjątek, gdy Chuck Norris sprzedaje obligacje. Wtedy spadają i ceny, i rentowności.”

Widać nie dość powtarzać tę zależność. Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Ponieważ Jean-Marie Mercadal to nie Chuck Norris, zatem, gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają.

Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają. Powtórz! Gdy rentowności rosną to ceny obligacji spadają…

Udanych inwestycji!