Wskaźnik z najwyższą statystycznie korelacją z indeksem S&P 500 mówi…

By | Styczeń 24, 2017

Wskaźnik z najwyższą statystycznie korelacją z indeksem S&P 500 to produkcja masła w Bangladeszu (sprawdzalność 99%). A teraz najważniejsze pytanie, czy wysoka korelacja oznacza związek przyczynowy? Czy sam fakt, że dwie zmienne są wzajemnie wysoko skorelowane oznacza, ze są od siebie zależne? Jeśli ktoś tak uważa, powinien poszukać najświeższych danych o produkcji mleka w tym pięknym kraju i jeśli produkcja rośnie to zająć pozycję długą na S&P500, a jeśli spada, to krótką i powodzenia.

Wskaźniki

Powyższe pytania są pytaniami retorycznymi, gdyż odpowiedź jest oczywista i jest negatywna. Zachowanie S&P500 nie tłumaczy produkcja masła, nawet w Bangladeszu, mimo wysokiej korelacji. Korelacja to nie związek przyczynowy. Jeżeli ktoś korzysta z kilkudziesięciu wskaźników, aby odgadnąć kierunek w jakim pójdzie indeks, to znaczy, że szaleństwo jest blisko.

Wuj Dobra Rada

Tak więc, drodzy czytelnicy, jeśli ktoś zacznie Wam opowiadać na przykład o zawężającym się spredzie między 30-letnimi bundami (obligacje niemieckie), a ceną złota i wpływu tego na rynek akcyjny, uciekajcie nie spoglądając się za siebie!

Udanych inwestycji!