emisja obligacji

rentowność obligacji

Spółki uśpione oraz spółki rokujące poprawe

Posted by admin Marzec - 30 - 2012 Możliwość komentowania Spółki uśpione oraz spółki rokujące poprawe została wyłączona

Metodą na potencjalne zbicie ogromnej fortuny jest inwestowanie w spółki uśpione i spółki rokujące poprawę swojej sytuacji (ang. recovery stocks). Przygotowanie rzetelnych prognoz dla takich spółek wymaga jednak specjalnego podejścia. Spółki uśpione nie posiadają wcale lub posiadają niewiele aktywów własnych, ale mimo to wciąż są notowane. Ich jedyną funkcją jest stworzenie innej firmie taniej możliwości wejścia na giełdę. Sprawni menedżerowie mogą także przejąć taką spółkę i wykorzystać ją na potrzeby nabycia innej firmy (zazwyczaj prywatnej), w oparciu o pozyskane finansowanie zewnętrzne. Spółka „wydmuszka” może być także wykorzystana do realizacji przejęcia odwrotnego (ang. reverse takeover), polegającego na tym, że formalnie firma notowana kupuje spółkę nienotowaną, chociaż w rzeczywistości to ona sama jest przejmowana przez przedsiębiorstwo nienotowane lub jego menedżerów . Dlatego niektórzy uważają, że spółki uśpione umożliwiają szybki zarobek. Może tak się stać, ale z drugiej strony, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy lub kto będzie w zarządzie firmy. Z tego powodu jest to hazard, o ile nie trzyma się ręki na pulsie. Podobny problem występuje w przypadku spółek rokujących poprawę sytuacji. Inwestuje się w takie firmy przy założeniu, że miały one przejściowe problemy i są w trakcie programu naprawczego, który może być realizowany nawet pod okiem jakiegoś firmowego „doktora”, na którym spoczywa odpowiedzialność wyleczenia spółki z jej dolegliwości. Jeżeli inwestorowi uda się z powodzeniem przewidzieć poprawę sytuacji, to lokata może przynieść pokaźną stopę zwrotu z inwestycji, ale jak pokazują dane historyczne, są na to małe szansę. Jak powiedział Warren Buffett: „Kiedy firma z opinią niekompetentnej wchodzi w interakcję z kompetentnym zarządem to najprawdopodobniej reputacja spółki pozostanie bez zmian”.

 • Nasza strona

  Strona ta w całości poświęcona jest Giełdom Finansowym, jeśli chcesz się dowiedzieć wszystkiego o tym jakże interesującym zagadnieniu ekonomiczno, biznesowo, finansowym zostań naszym stałym bywalcem. Aby sprawnie poruszać się po stronie, skorzystaj z bocznego menu, wybierz odpowiadającą Ci kategorie spośród 6 dostępnych na stronie.
 • Głodni wiedzy ?

  Jesteś głodny wiedzy finansowej ? Trafiłeś we właściwe miejsce. Ekonomia to najprościej mówiąc nauka społeczna której zadaniem jest analiza oraz opis produkcji, dystrybucji oraz konsumpcję dóbr. Słowo o którym mowa, wywodzi się z języka greckiego i można je tłumaczyć na język polski jako prawo i reguła.
 • Kategorie w serwisie

  Druga z kategorii dostępnych na stronie to finanse czyli ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem oraz wydawaniem pieniądza. Gromadzenie finansów może odbywać się postaci bezzwrotnej lub zwrotnej. Warto tutaj nadmienić, że finanse dzielimy na finanse publiczne, finanse gospodarstw domowych, finanse banków, finanse przedsiębiorstw czy finanse ubezpieczeń. Z kolei dochody zwrotne dzielimy na krajowe, oraz zagraniczne. Krajowe czyli kredyty banku centralne, bony skarbowe czy obligacje rządowe. Natomiast zagraniczne to emisje papierów wartościowych na rynkach zagranicznych oraz dochody międzypaństwowe.
 • Finanse

  Każdy z nas ma do czynienia z finansami w życiu codziennym, wydajemy przecież pieniądze oraz zarabiamy je czyli jesteśmy czynnymi uczestnikami. Trzecia kategoria na tej stronie poświęcona jest funduszom czyli formą wspólnego inwestowania polegającą na lokowaniu zbiorowym środków pieniężnych.